Recap: Commonwealth Games, Birmingham 2022 Day Two Action

Recap: Commonwealth Games, Birmingham 2022 Day Two Action

The knockout rounds beckon for the New Zealand men’s and women’s rugby sevens teams in Birmingham, while medal prospects continue in the pool and velodrome on day two of competition.

Sarah Hirini’s Black Ferns Sevens and their male counterparts led by Sam Dickson both face England in their final group games on Saturday, which will determine their opponents at the end of the night. Both teams had a comfortable ride during the first day.

The women’s semi-finals are scheduled to start at 6:42 am on Sunday (NZT), and the men’s quarter-finals at 7:26 am, before the medals are played on Monday morning (NZT).

Hope Ralph from New Zealand is challenged by Becky Ward and Nicola Cochrane from Scotland.

Eddie Keogh/Getty Images

Hope Ralph from New Zealand is challenged by Becky Ward and Nicola Cochrane from Scotland.

In the pool, New Zealand’s top-performing swimmer Lewis Clareburt eyeing his 400m medley specialist (heating at 10:37 pm, final at 7:49 am), where he will be aiming to do twice as well as his bronze four years ago.

At the London Velodrome, the men’s team sprinters and men’s team sprinters, gold medal winners, return in individual events with genuine medal chances, while speedy Bryony Botha is one of the leading contenders in the women’s individual pursuit.

Captain Sophie Devine and her white ferns play their first match in women’s cricket’s first appearance at the Commonwealth Games, and it’s tough against South Africa. Women’s Silver Ferns and Blacks Sticks ended day two with what should have been more one-sided group matches.

Kiwis in action on day two of the Commonwealth Games Saturday night (all New Zealand times, * denotes if qualified):

bowls-

7:30 pm: female singles (Katelyn Inch) rounds 3 and 4, men’s triples (Ali Forsyth, Mike Galloway, Andrew Kelly) 3rd round, female pairs for B6-B8 (Pam Walker, Lynda Bennett)3rd round

Cycling, track-

9 pm: Women’s Speed ​​Qualification (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

9:41 pm: Women’s 3000m IP Qualification (Bryony Botha)

10:33 pm: Women’s Sprint 1/8 Finals and Quarter Finals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

11:22 pm: Men’s 4000m IP Qualification (Aaron Gate, Jordan Kerby, Tom Sexton)

Rugby Sevens –

9:06 pm: Black Ferns Sevens x England, women’s pool A

10:34 pm: All Blacks Sevens vs England, Men’s Pool A

swimming, warm-up

9:36 pm: men’s 200m freestyle (Cameron Gray)

10:24 pm: women’s 100m backstroke (Hazel Ouwehand)

10:37 pm: men’s 400m IM (Lewis Clareburt)

Cricket-

10pm: White Ferns v South Africa, group B

Pumpkin-

11pm: male singles (Paul Col), female singles (Joelle King, Kaitlyn Watts)round of 32

(Sunday, July 31 NZT-)

bowls-

2 am: female four (Val Smith, Tayla Bruce, Selina Goddard, Nicole Toomey) round 3, male pairs B6-B8 (Graham Skellern, Mark Noble)round 4

Cycling, track-

3 am: Keirin male round 1 + repechage (Sam Dakin, Callum Saunders, Sam Webster)

3:22 am: Women’s sprint semifinals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

3:30 am: Women’s IP 3000m finals* (Bryony Botha)

4:26: Men’s IP 4000m finals* (Aaron Gate, Jordan Kerby, Tom Sexton)

5:09 am: Women’s sprint finals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

5:17 am: Men’s keirin finals* (Sam Dakin, Callum Saunders, Sam Webster)

Basketball, 3×3-

4:10 am: NZ men vs England, men’s pool B

4:35 am: NZ women vs England, women’s pool B

Pumpkin-

5 am: male singles (Lwamba Chilese, Temwa Chileshe), round of 32

Beach volleyball-

06:00: NZ vs Kenya, women’s pool A (Alice Zeimann, Shaunna Polley)

7am: NZ v Cyprus, men’s group C (Sam O’Dea, Brad Fuller)

Swimming-

6:07 am: Men’s 50m butterfly final* (Cameron Gray)

6:18 am: Men’s 200m freestyle final* (Cameron Gray)

7:49 am: Men’s 400m IM Final* (Lewis Clareburt)

7:59 am: Women’s 100m butterfly final* (Helena Gasson)

8:05 am: Men’s 100m backstroke final* (Andre Jeff Coat)

Boxing-

6:30 am: Women’s light middleweight under 70kg, round of 16 (Ariarne Nicholson)

Rugby Sevens –

6:42 am: Women’s semifinals*

7:26 am: Men’s Quarter Finals*

Basketball 3×3-

6:55 am: NZ women vs Canada, women’s pool B

8:10 am: NZ vs Australia, men’s pool B

netball-

7am: Silver Ferns v Uganda, group B

Hockey-

8 am: Women’s Black Sticks x Scotland, women’s pool B

#Recap #Commonwealth #Games #Birmingham #Day #Action

Leave a Reply